Math Question: Audrey runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $1.75 and each pound of raspberries sells for $1.25. Audrey made $124.50 from selling a total of 80 pounds of apples and raspberries. Write a system of equations that could be used to determine the number of pounds of apples sold and the number of pounds of raspberries sold. Define the variables that you use to write the system.
Asked By xio.herrera2022@gmail.com On 06/01/2023 01:01
Math Answers
a+s=80
1.75a + 1.25s = 124.50
Answered On 06/09/2023 12:16
Answered On 06/09/2023 12:16
Login here to answer this question
Click a subject below to view more math questions:
Math 1st grade 2nd grade 3rd grade 4th grade 5th grade 6th grade 7th grade 8th grade high school pre-algebra algebra 1 algebra 2 geometry trigonometry pre-calculus calculus 1 calculus 2 college
Math 1st grade 2nd grade 3rd grade 4th grade 5th grade 6th grade 7th grade 8th grade high school pre-algebra algebra 1 algebra 2 geometry trigonometry pre-calculus calculus 1 calculus 2 college